Patron szkoły Hymn szkoły Jesteśmy szkołą z oddziałami integracyjnymi Historia Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie Program Promocji Zdrowia Sukcesy w konkursach kuratoryjnych Szkoła Odkrywców Talentów Szkoła na miarę potrzeb...

UROCZYSTOŚĆ  NADANIA  IMIENIA

Dnia 29 maja 2012r. w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Mikołowie odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Polskich Olimpijczyków.

Do tej wspaniałej imprezy przygotowywaliśmy się długi czas, podejmując szereg działań – wybór imienia, zapoznanie dzieci z ideą olimpijską, promowanie postaw wytrwałości w dążeniu do celu, uczciwej rywalizacji i zaangażowania – zgodnie z zasadami fair play.

Szczególny dla naszej szkoły dzień rozpoczął się mszą świętą w Bazylice Mniejszej św. Wojciecha, której przewodniczył proboszcz parafii ksiądz doktor Mirosław Godziek. Wtedy też miała miejsce ceremonia poświęcenia sztandaru.

Uroczystość uświetniły swoją obecnością władze samorządowe, kulturalne i oświatowe, emerytowani dyrektorzy szkoły, dyrektorzy mikołowskich szkół, znani olimpijczycy: Krzysztof Mehlich (lekkoatleta, płotkarz), Ryszard Skowronek (lekkoatleta, dziesięcioboista), Janusz Krężelok (biegacz narciarski), Damian Dacewicz (siatkarz), Czesław Kwieciński (zapaśnik), Ewa Gryziecka – Kwiecińska (lekkoatletka), Sylwia Jaśkowiec (biegaczka narciarska), Robert Krawczyk (judoka), Bronisław Wołkowicz (judoka), a także inni znakomici goście.

Po odśpiewaniu hymnu państwowego pani dyrektor Aleksandra Blacha przywitała zebranych. Następnie przewodniczący Rady Miasta – pan Tadeusz Socha odczytał akt nadania imienia szkole. Przedstawiciele Rady Rodziców wprowadzili sztandar i uroczyście przekazali go pani dyrektor. Ta z kolei cenny dar złożyła na ręce uczniów, którzy zobowiązali się dbać o jego honor i prestiż, godnie reprezentując szkołę. Przedstawiciele władz samorządowych złożyli gratulacje z okazji tej wyjątkowej uroczystości.

Kolejnym punktem był przygotowany przez młodzież program artystyczny, poświęcony historii igrzysk. Młodzi aktorzy wprowadzili nas w magiczny świat starożytnej Grecji, prezentując antyczne konkurencje: biegi, zapasy, skoki wyścigi rydwanów oraz rzut dyskiem i oszczepem. Następnie wraz z młodzieżą odkrywaliśmy historię olimpijskich sukcesów Polaków w czasach nowożytnych. Zobaczyliśmy wspaniałe układy taneczne i gimnastykę artystyczną. Całą uroczystość uświetniły piękne dekoracje, piosenki i wiersze. Przedstawienie wzbudziło zachwyt wszystkich zebranych. Uroczystość zakończono odśpiewaniem hymnu szkoły. Uczniowie mieli również okazję spotkać się ze sportowcami, wysłuchać ich wspomnień, zadać pytania i zdobyć autograf.

Na zakończenie pani dyrektor zaprosiła gości do obejrzenie wystaw dotyczących historii mikołowskiej „Trójki” oraz osiągnięć uczniów i absolwentów szkoły.

Zorganizownie tak wspaniałej imprezy było możliwe dzięki zaangażowaniu całej społeczności szkolnej i przychylności sponsorów. Szczególne podziękowania kierujemy w stronę: TOUS Polska sp. z o.o., studio graficzno – filmowe Grzegorz Rak, Fortuna Polska, drukarnia „Tolek” im. Karola Miarki, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi, Profesja. eu – agencja reklamowa i drukarnia, Shift.s.c. Sylwia Dera, Marcin Minakowski, usługi poligraficzno – reklamowe Pasja, sponsorzy prywatni.             A. Stępień

Fotorelacja w zakładce Album fotograficzny.

PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTOŚCI NADANIA SZKOLE IMIENIA „POLSKICH OLIMPIJCZYKÓW”

W roku 2010/2011 cała społeczność szkolna (nauczyciele, rodzice oraz uczniowie) w głosowaniu wybrała propozycję imienia, które będzie nosiła nasza szkoła. Zdecydowana większość wybrała imię „Polskich Olimpijczyków”. W kolejnym roku szkolnym przygotowywaliśmy się do uroczystości nadania szkole imienia, która odbyła się 29 maja 2012 roku. Rok szkolny 2011/2012 pozostanie dla naszej mikołowskiej „Trójki” rokiem szczególnym.

Uzasadnienie propozycji nadania imienia „Polskich Olimpijczyków”:

1. Nazwa ma charakter uniwersalny.
  2. Odnosi się do ludzi wybitnych, zasłużonych dla Polski; w tym gronie znajdują się również sportowcy niepełnosprawni, co koresponduje z integracyjnym charakterem naszej szkoły.
  3. W gronie polskich Olimpijczyków, oprócz postaci historycznych, są również osoby, z którymi będzie można nawiązać kontakt, ewentualnie zaprosić do naszej szkoły.
  4. Nazwa ma charakter otwarty, grono Olimpijczyków ciągle się powiększa, stąd praca wychowawcza związana z nazwą szkoły w zasadzie nigdy się nie skończy.
  5. Olimpijczycy stanowią dla nas wzór, stwarzają również możliwość samodzielnego wyboru autorytetu przez naszych uczniów.
  6. Uczniowie poznają wartości takie, jak: prawdomówność, uczciwość, wiara w zwycięstwo, poszanowanie godności drugiego człowieka, uczą się szacunku wobec uniwersalnych zasad etycznych oraz respektowania zasad fair –play w życiu.