Nawigacja

Projekt NASA etap II

W listopadzie się działo...

AGENCJE MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNE

AGENCI INFORMACI

prowadząca: mgr Katarzyna Klaja

W listopadzie zgłębialiśmy „Świat ułamków”. Podejmując różne ułamkowe wyzwania udało nam się „wejść” do zamku. Wymagało to rozszyfrowywania znaków, łamigłówek, otwierania właściwych drzwi i dopasowywania różnych części do siebie. Potem „przenieśliśmy się” w realny świat, który niestety bez ułamków nie może istnieć.  Rozwiązywaliśmy problemy,  z którymi spotykamy się na co dzień np. w sklepie. Wniosek, który wszystkim się nasunął jest tylko jeden – lubisz ułamki czy nie, spotykasz się z nimi każdego dnia.

 

AGENCJE PRZYRODNICZO-GEOGRAFICZNE

prowadząca: mgr Mirosława Król

W listopadzie poznaliśmy historię rozwoju górnictwa węgla kamiennego w naszym regionie podczas zwiedzania Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu. Na zajęciach rozpoznawaliśmy województwa Polski, największe miasta ich atrakcje turystyczne, analizowaliśmy plan Mikołowa oraz na jego podstawie naszą drogę do szkoły. Wybieraliśmy się w podróże dalekie i bliskie odpowiednimi środkami transportu, uwzględniając ich wpływ na środowisko naturalne.

        

AGENCJE JĘZYKÓW OBCYCH

JĘZYK WŁOSKI

prowadząca: mgr Hanna Porochońska

W październiku i listopadzie dowiadywaliśmy się gdzie mieszkają nasi koledzy. Każdy opisywał swój dom i ulubiony pokój. Wykonaliśmy również plan naszego wymarzonego mieszkania. Następnie nazywaliśmy mieszkańców naszego domu czyli poznawaliśmy członków rodziny. By jednak nie spędzać całego czasu w domu powymyślaliśmy różne hobby. Każdy dzielił się swoimi zainteresowaniami. W większości były to sporty, więc podzieliliśmy je na trzy grupy: woda, powietrze i ziemia. Oczywiście w tych miesiącach nie zapomnieliśmy o grach i zabawach. Graliśmy w nasze ulubione memory (rywalizacja między grupami była zaciekła), kalambury, wisielca, bum i wiele innych.

      

 

AGENCJA DZIENNIKARSKA

prowadząca: mgr Dominika Lazarek

Listopad był dla agencji dziennikarskiej  pracowitym miesiącem . Skończyliśmy pierwszy jesienny nr gazetki : " Echo pączek". Agenci NEWS poznali również różne rodzaje reklam. Mieli możliwość stworzenia reklamy społecznej. Każdy z uczestników mógł poruszyć ten problem społeczny, który dla niego jest ważny. Po ciężkiej pracy, przyszedł czas na zabawę i konkurs. Tworzyliśmy filcowe maskotki dziennikarzy. Były sowy, motyle, aparaty, pieski. Wygrała Emilia swoją maskotką- książką. 

     

 

AGENCJE "TY TEŻ POTRAFISZ"

Agencje „Ty też potrafisz” gr. I i III

prowadząca: mgr Marzena Morawska
Listopad był miesiącem pełnym wrażeniem, a to za sprawą niesamowitych wyjazdów studyjnych, w których mieli okazję uczestniczyć Sprytni Agenci! Grupa I i III wybrała się do Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie uczestnicy mogli poznać teatr „od kuchni”, zobaczyć co kryje się za sceną, zwiedzić garderobę aktorów, podziwiać piękne rekwizyty wykorzystywane podczas przedstawień. Sprytni Agenci mieli również możliwość wybrania najlepszego ich zdaniem plakatu reklamującego najbliższą wystawianą sztukę. Jednakże najbardziej emocjonujące dla wszystkich uczestników były warsztaty z aktorem, podczas których mogli wcielić się w rolę różnych postaci, przymierzyć maski, a najodważniejsi wystąpić na scenie prób. Ponadto grupa I w listopadzie wybrała się także z wizytą do Radia „Plus” w Gliwicach, gdzie dowiedzieliśmy się jak tworzy się audycję radiową i zobaczyliśmy studio „od środka”. Największą niespodzianką była jednak możliwość pozdrowienia swoich bliskich wprost do radiowego mikrofonu!

  

   

Dodatkowo na zajęciach w szkole, grupy poznały tajemnice metod szybkiego zapamiętywania i uczenia się, tworzyliśmy kolorowe mapy myśli, śmieszne wierszyki i historie ułatwiające zapamiętywanie w odpowiedniej kolejności. Poszukiwaliśmy również przyczyn trudności w nauce  i sposobów na ich eliminację oraz ćwiczyliśmy naszą koncentrację.

Agencje "Ty też potrafisz" gr. II i IV

W listopadzie oprócz poznania jednej z technik odprężających, ćwiczyliśmy

 

                 - radzić sobie ze złymi myślami w momentach porażki (ośmieszaliśmy naszych  „Gremlinów”);

JAK:       - być optymistą (częściej uśmiech niż smutek) – pozytywne myślenie – pierwszy krok do          sukcesu;

                - radzić sobie z zapamiętywaniem trudnych słów (łączyliśmy trudne słowa z przyjemnymi         emocjami).

Dodatkowo grupa II uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Radia PLUS w Gliwicach. Agenci dowiedzieli się jak wygląda praca redaktora i kto jest odpowiedzialny za to, że wszystko jest w odpowiednim czasie. Chętni uczestnicy przemówili do mikrofonu, przekazując pozdrowienia swoim bliskim i znajomym.

   

  

 

ŁOWCY UKRYTYCH TALENTÓW

prowadząca: mgr Anna Harazin

W miesiącu wrześniu i październiku członkowie agencji „Ty też potrafisz” poznawali i doskonalili techniki skutecznego uczenia się i zapamiętywania. Tworzyli mapy myśli, które mają stać się pomocą w skutecznym notowaniu i zapamiętywaniu. Mieli także możliwość zapoznania się z niektórymi tajnikami szybkiego czytania.

 

AGENCJE EKSPRESJI KULTURALNEJ

TEATR RUCHU

prowadząca: dr Grażyna Bondel

Na regularnych spotkaniach NASA członkowie grupy teatralnej wciąż szukają nowych form wyrażania siebie. Każdy gest, każdy ruch, każda mina ma komunikować to, co pragnę przekazać innym. Uczymy się poprzez pantomimę mówić o radościach i smutkach, o przyjaźni i samotności, o sukcesach i porażkach. Doskonalimy dwie formy pantomimiczne: Krzesło oraz maski.

RĘKODZIEŁO, CZYLI Z NICZEGO COŚ

prowadząca: mgr Ewelina Kukla

Na spotkaniach listopadowych grupa rękodzieła poznała tajniki filcowania na mokro jest to zabawa często kilkugodzinna, zaczyna się od przygotowania (wyodrębnienia) pasm z wełny czesankowej.

Robiliśmy to poprzez namoczenie pasm i pocieranie, miętoszenie, wygniatanie, wałkowanie itd:), które to pozwalały na połączenie wspomnianych łusek i powstanie jednolitego tworu.

Wykonywaliśmy makatki, robiliśmy kulki do maskotek filcowych i  naszyjników. Wraz z nabraniem wprawy,  elementy naszych prac powstawały coraz doskonalsze a praca nad filcowaniem poszczególnych elementów doskonaliła naszą koncentrację  i cierpliwość.

Byliśmy również na wycieczce w Krakowie - Modlnicy,  gdzie poznaliśmy technologię wytwarzania bombek choinkowych i mieliśmy okazję udekorować taką bombkę dla siebie według własnego pomysłu.

     

 

ORIGAMI

prowadząca: mgr Joanna Palenta

Sprytni Agenci na zajęciach origami zapoznają się z pochodzącą z Chin, a rozwiniętą w Japonii sztuką składania papieru. Przyswajają podstawowe informacje z zakresu origami i kirigami. Wykonują różne formy origami płaskiego i  przestrzennego z koła i kwadratu. Uczniowie mają możliwość tworzenia kompozycji odtwórczych, jak i własnych.

     

      

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć