Nawigacja

Projekt NASA etap II

Co się działo na zajęciach w maju

AGENCJE MATEMATYCZNO-INFORMATYCZNE

CYBER ODKRYWCY I CYBER POSZUKIWACZE

W miesiącu maju Agencje matematyczno- informatyczne ”Cyber odkrywcy” i  Cyber poszukiwacze” w sposób praktyczny zapoznawali się z tajnikami matematyki. Realizowaliśmy projekt „ Odkrywamy tajemnice najbliższej okolicy”- wszystko można zmierzyć i zważyć. 

    

 

AGENCI INFORMACI

W maju kontynuowaliśmy warsztaty „Liczby na co dzień”, w ramach których:

- „szukaliśmy” liczb w sali i szkole,  tzn. policzyliśmy i zmierzyliśmy  ławki, stoliki, drzwi, a pomiary wykorzystywaliśmy do rozwiązywania zadań problemowych dotyczących zastosowania matematyki w praktyce

- „szukaliśmy” liczb w naszym mieście tzn. dokonaliśmy obliczeń natężenia ruchu samochodowego, rowerowego i pieszych na ul. Bandurskiego. Poza tym poszukaliśmy danych statystycznych n/t Mikołowa. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie historię miasta oraz najważniejsze daty z nim związane. Swoje prace uczniowie prezentowali pozostałym podczas kolejnych zajęć.

- w czasie zajęć w pracowni komputerowej oprócz sporządzania notatek z w/w tematów, doskonaliliśmy umiejętność wyszukiwania informacji z różnych dziedzin nauki.

    

    

 

AGENCJE PRZYRODNICZO-GEOGRAFICZNE 

W miesiącu maju 2 grupy przyrodniczo – geograficzne, tj. „Łowcy przygód” – gr. I oraz „Detektywi przyrody” – gr. II, odbyły wycieczkę do parku „Planty”. Podczas wędrówki zaobserwowali  skaczącą wiewiórkę na drzewie, pływającą żabę, kaczki i inne ptaki. Mali przyrodnicy byli  tak bardzo zafascynowani żabą, że chcąc się przekonać jak jest zbudowana, próbowali ją złapać. Osoby, które dotykały żaby stwierdziły, że jest ona bardzo śliska. Ponadto uczestnicy wycieczki zapoznali się z nazwami niektórych drzew (klon, lipa) oraz stworzyli bukiety z różnych roślin. Dowiedzieli się także kilku ciekawostek przyrodniczych.

    

Natomiast gr. III – „Boso przez świat” podczas wyjścia w teren dokonała inwentaryzacji  obiektów usługowych znajdujących się na rynku. Wyróżnili oni m.in. takie obiekty jak: Ratusz, Dom Kultury, apteka, poczta, hotel, obiekty gastronomiczne (restauracje, pizzerie itp.) oraz różnorakie sklepy. W ten sposób powstała swego rodzaju mapa obiektów usługowych. Celem tego zadania było przede wszystkim doskonalenie umiejętności posługiwania się planem, mapą. Ponadto uczestnicy dowiedzieli się także, że uzyskane przez nich informacje można wykorzystać do opracowania własnego biznesplanu.  

  

 

AGENCJA DZIENNIKARSKA

Na zajęciach agencji dziennikarskiejuczniowie poznawali kulisy pracy dziennikarza. Zapoznawali się z najmniejszym gatunkiem dziennikarstwa, jakim jest wzmianka oraz z wywiadem, który pozwolił im być świadkami narodzin informacji. Dzieci poznawały etapy tworzenia wywiadu oraz praktycznie wykorzystywali swoją wiedzę tworząć wywiady i fotorelacje. Uzbrojeni w aparat i dyktafon szpiegowali inne agencje: "Ty też potrafisz" oraz "Ekspresji kulturalnej", wypytująć i relacjonując przebieg zajęć. 

    

    

 

AGENCJE "TY TEŻ POTRAFISZ"

W maju Sprytni Agenci agencji „Ty też potrafisz” zaprzyjaźnili się z postaciami ze Stumilowego Lasu. Wcielając się na kilka chwil w każdego z bohaterów „Kubusia Puchatka” mogli samodzielnie przekonać się, jak dobrze jest przyjąć różne perspektywy przy twórczym rozwiązywaniu problemów: korzystać np. z nowatorskich pomysłów Tygryska, rozsądnej Sowy, optymisty Kubusia i przewidującego zagrożenia Prosiaczka. Wzięli udział w prawdziwej dyskusji na poważny temat oraz przygotowali „Kubusiowy” plakat. Grupa IV natomiast sterowała stworzonym własnoręcznie „statkiem wyzwań szkolnych”, mogąc poczuć własną siłę do pokonywania trudności.

Podczas majowych zajęć Sprytni Agenci rozwijali kreatywne myślenie: wcielając się w rozbitków na bezludnej wyspie (była to okazja do fantastycznych pomysłów na nowe zastosowanie codziennych przedmiotów) oraz tworząc przedziwne opowieści. Maj był też okazją do poznania nowej piosenki i teledysku „Gruszka”, która stała się pretekstem do zajęć na temat poczucia własnej wartości i samoakceptacji. Uczestnicy przygotowali piękne plakaty ukazujące ich mocne strony.

Grupa I i II wniosła się w swoich wyobrażeniach na magicznych latawcach, zostawiając na dole swoje troski. Zajęcia te uczyły dzieci technik relaksacyjnych, łatwych do zastosowania w domu i na przerwie. Dzieci przygotowały malunki swoich latawców i własnych sposobów na odprężenie.

W tym miesiącu Sprytni Agenci zaczęli projekt „Torba, żarówka, supeł, kosz”, codziennie przyglądając się swojej nauce w szkole i w domu, próbując posegregować poznane treści w cztery grupy. Na zajęciach omawialiśmy tak przygotowane raporty. Projekt ten ma na celu przygotowanie dzieci poddawania ocenie i refleksji poznawanego materiału i opanowanych umiejętności, wyciągania wniosków na temat własnych zainteresowań, osiąganych sukcesów i potencjalnych trudności, podsumowywania zdobytej wiedzy, a w rezultacie zwiększania świadomości dzieci co do procesu uczenia się.

Ostatnie zajęcia były też okazją do poznania ciekawej postaci- pana Dennisona oraz jego propozycji ćwiczeń ruchowych ułatwiających czytanie, pisanie, liczenie, zapamiętywanie, koordynację itp. W ten sposób dzieci realizowały założenia kinezjologii edukacyjnej. 

Grupa III i IV miała w maju mniej zajęć ze względu na Zieloną Szkołę i Boże Ciało.

     

  

 

ŁOWCY UKRYTYCH TALENTÓW

W miesiącu maju Łowcy ukrytych talentów poznawali różne techniki uczenia się. W tym także miesiącu każdy członek agencji brał udział w przeróżnych zabawach integracyjnych. Począwszy od rozmaitych gier a skończywszy na tworzeniu figurek z siana. Mali Agenci stali się bogatsi o nowe doświadczenia i umiejętności.

 

AGENCJE JĘZYKÓW OBCYCH

JĘZYK ROSYJSKI

W maju wyruszyliśmy w wirtualną podróż do Moskwy i Sankt Petersburga, w której  nie zabrakło czasu na popisanie się swoim talentem plastycznym i bystrym umysłem podczas wspólnych gier i zabaw.  Jednak co najważniejsze dziewczynki zdobyły nowe umiejętności językowe, które na pewno przydadzą się im w przyszłości.:)

    

  

 

JĘZYK ANGIELSKI

"Nasza Bajka"

W tym miesiacu nasi Mali Agenci pracowali nad opanowaniem słownictwa związanego z ulubionymi postaciami z bajek. Wraz z ich bohaterami uczyli sie nowych zwrotów oraz opisywania emocji w języku angielskim. Dzieci bardzo szybko zintegrowały się z innymi uczestnikami projektu, co na pewno pozwoli nam na dalszą owocną i pełną przygód współpracę."

"Wirtualny studyjny wyjazd do Wielkiej Brytanii"

W tym miesiącu nasi Mali Agencji poznawali tradycje oraz historię Wielkiej Brytanii. Naszym pierwszym przystankiem "Wirtualnej podróży po Wielkiej Brytanii" był Londyn. Rozmawialiśmy o fascynujących miejscach tego jakże pięknego miasta, nie zapominając przy tym o poszerzaniu slownictwa. Dzieci bardzo dobrze czują się w swoim towarzystwie, udało nam się stworzyć przyjemną atmosferę łącząc naukę i świetną zabawę."  

 

JĘZYK NIEMIECKI

Co się działo na zajęciach w maju:

1. Hobby ich mag/ich mag nicht - dialogi w parach. Wiersz "Am Montag fahr ich Fahrad..."

2. Piosenka: "So ein schöner Tag" - z pokazywaniem.

3. Kleidung - Ćwiczenia z kolorowaniem. Was ziehe ich an? - pory roku. Piosenka: "Mein Hut"

4. Essen und Trinken - Krzyżówki.

5. Filmiki o Berlinie - ogólna wiedza o zabytkach -Mur Berliński.

6. Quiz z ogólnej wiedzy o Niemczech i o Berlinie.

7. Zabawy utrwalające: obrazki, karty, filmiki...

 

AGENCJE EKSPRESJI KULTURALNEJ

RĘKODZIEŁO, CZYLI Z NICZEGO COŚ

Na majowych zajęciach rękodzieła uczestnicy dowiedzieli się i mogli wykonać naprawdę z "niczego coś" tzn. z kawałków kartonu, wykałaczek, wełny i resztek tasiemek wykonywali ozdobne pudełka, praca ta wymagała wiele cierpliwości efekty cudne:) na zdjęciach. Uczestnicy mogli również "zmierzyć się z igłą" i wykonali etui na telefon komórkowy dla swoich mam :).

    

    

 

TEATR RUCHU

Zajęcia w ramach NASA sprawiają nam wiele radości, chociaż wydawać by się mogło, będzie to wszystko prostsze. Pomysłów mamy wiele, ale potrzebny jest pomysł realizatorski. Przekaz naszego teatru musi być czytelny i zrozumiały, a z tym różnie. I tak zdecydowaliśmy się przygotować pantomimę o pokusach współczesnego człowieka. Nasze widowisko nazwaliśmy "ZŁE KRZESŁO" . Do pięknej muzyki dopasowaliśmy poszczególne treści i udało się! 23 maja 2013 r. na V  POWIATOWYM FESTIWALU TWÓRCZOŚCI DZIECIĘCEJ I MŁODZIEŻOWEJ "WIOSNA, NADZIEJA I RADOŚĆ" zdobyliśmy I miejsce w kategorii TEATR.   

Zdjęcia z zajęć:

      

      

ANIMKI

Animki - zajęcia, na których dzieci łączą dwie sztuki oparte na tworzeniu obrazów: plastyka i film.

Tworzymy projekty kostiumów bohaterów, scenografie, charakteryzację. Filmujemy stworzone projekty oraz stworzone przez siebie historie. Zajęcia rozwijają umiejętności twórczego myślenia, kreacji, współpracy w grupie, rozwijają umiejętności pisania i czytania.

      

 

KALEJDOSKOP

Od 27 marca odbywają się zajęcia plastyczne Agencji Ekspresji Kulturalnej "Kalejdoskop". Malowaliśmy pastelami suchymi i olejnymi, poznaliśmy technikę malowania akwarelami. Niektórzy namalowali swoje obrazy na płótnie. Tematy naszych prac to kwiaty i pejzaż. Posłaliśmy również nasze prace na konkurs międzynarodowy do Torunia. Niestety nie mamy na razie żadnych informacji.  Na zajęciach oprócz plastycznych umiejętności ćwiczymy wytrwałość.

Na zdjęciach prace na płótnie i ćwiczenia rysunkowe ołówkiem.

  

 

Zapraszamy wszystkich na wystawę prac 11.06.2013 od 15.00  i podczas festynu szkolnego w holu szkoły.

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć