Nawigacja

Poznajemy naszą "Małą Ojczyznę". Zespół Karlik i Karliczek-archiwum Zespół Karlik 2017/2018 Kółko regionalne

Po naszymu, czyli po ślonsku

Poznajemy naszą "Małą Ojczyznę".

"Jest takie miejsce na ziemi, gdzie chleb smakuje najbardziej..."

        Śląska Izba Regionalna w naszej szkole została oficjalnie otwarta 1 czerwca 2001 r. Jej założycielami byli: mgr Helena Jarczyk, mgr Urszula Czernicka, mgr Krystyna Nierząd i mgr Sławomir Porochoński. Pomocy technicznej w wykonaniu Izby udzielili: mgr Urszula Szafron i Andrzej Kościelny. "Księga pamiątkowa" Izby zawiera wpisy gości obecnych na uroczystym otwarciu, w tym redaktorów "Echa" tyskiego, prezesa Koła Mikołów Związku Górnośląskiego i Jerzego Ciurloka- "Ecika" z popularnego niegdyś śląskiego kabaretu "Masztalscy".

        Otwarcie szkolnej  Śląskiej Izby Regionalnej zostało upamiętnione na wielu fotografiach.

                                                      

         W szkolnej Izbie Regionalnej możecie zobaczyć zabytkowy śląski byfyj z wyposażeniem, pamiątki górnicze, walizki, obrazy, maszynę do szycia, oryginalne stroje regionalne i wiele innych eksponatów. Obecnie tym szkolnym muzeum opiekują się nauczyciele historii: mgr Joanna Szombara i mgr Robert Gracka, dbając o poszerzanie liczby zabytkowych przedmiotów. Wszystkim ofiarodawcom jesteśmy bardzo wdzięczni. Zapraszamy do zwiedzania Śląskiej Izby Regionalnej i do uczestniczenia w kółku i zespole regionalnym.

 

  

 

mgr Joanna Szombara

17 października 2014 r.

Szkolne kółko regionalne, prowadzone przez mgr Joannę Szombara, umożliwia zainteresowanym uczniom poznanie historii naszego miasta i regionu poprzez ciekawą lekturę, filmy, pamiątki i inne materiały oraz spacery po okolicy, wizyty w muzeum mikołowskim, bibliotece miejskiej i Instytucie Mikołowskim. Na zajęciach realizowany jest program własny "Jesteśmy częścią naszej małej Ojczyzny". Dodatkowo wielu uczniów uczęszczających na kółko należy do zespołu regionalnego "Karlik", który łączy wiedzę o regionie z tradycją, jaką są tańce i piosenki ludowe, znajomość (oraz możliwość wystąpienia) w oryginalnych, śląskich strojach i posługiwanie się śląską gwarą. Dotychczas uczniowie zapoznali się z najstarszymi zabytkami naszego miasta. Potrafią opisać i narysować herb Mikołowa, wiedzą, dlaczego Mikołów nazywano "kozim miastem", śpiewają piosenkę "W Mikołowie". Przed nami jeszcze wiele ciekawych tematów, zajęć i spacerów. 

                                                                                                                          mgr Joanna Szombara

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć