Nawigacja

Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

2019/20, kl. 4-8

MODUŁ REDAGOWANY NA PODSTAWIE TEKSTÓW I ZDJĘĆ  PANI ZUZANNY KUBACZ
 

***
Na początku marca rozstrzygnięto 6 konkurs czytelniczy. Tym razem zadanie konkursowe polegało na połączeniu bohatera z książką, w której gra główną rolę. Prawidłowe tytuły książek to: Akademia Pana Kleksa, Chłopcy z Placu Broni, Baśniobór i Harry Potter. Zwycięzcą tego konkursu został Franek Janasik z 6b. Gratulujemy!


W lutym w naszej szkole odbyła się akcja Zimowe czytanie. Wydarzenie, które organizujemy rok rocznie ma za zadaniem zaangażować wszystkich uczniów z klas 4-8 do podjęcia wyzwania czytelniczego i zapoznania się z wybranym tekstem literackim zgodnym z rocznym tematem. W tym roku hasłem przewodnim były wartości. Stąd też hasło główne Zimowego czytania brzmiało: Wartości - pełnią człowieczeństwa.

Każdej klasie 4-8 przydzielono konkretną wartość. Pod opieka nauczycieli polonistów, Pani Magdy piotrowskiej, Agnieszki Szymańskiej, Felicji Wróblewskiej, Małgorzaty Brzęk i Aleksandry Stępień, uczniowie poznawali wybrany tekst zgodny z podaną wartością.  

I tak, poszczególne klasy zapoznały się z następującymi wartościami zawartymi w tekście:
4a - Powrót taty - WIARA
4b -Bajka o rybaku - SKROMNOŚĆ

5a - Bajka  - DOBRO
5b - Ocalmy ziemię - TROSKA O PRZYRODĘ
5c - Ballada o szczęściu - SZCZĘŚCIE
5d - Kupść - POMYSŁOWOśĆ
5e - Przeprowadzka- SZACUNEK
5f - Kołysanka dla okruszka - MIŁOŚĆ

6a - Pieśń o żołnierzach z Westerplatte - PATRIOTYZM
6b - Matematyka - ZDOBYWANIE WIEDZY
6c - List do ludożerców- TROSKA O INNYCH
6d - Która to Malala? - ODWAGA
6e - coś z Mickiewicza - TRADYCJA
6f - Czarny Rycerz. Zawisza - DOTRZYMYWANIE SŁOWA

7a - świtezianka - WIERNOŚĆ
7b - Reduta Ordona - POŚWIĘCENIE
7c - Iqbal - WOLNOŚĆ
7d - Inwokacja - MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY

8a - Kamienie na szaniec ENERGIA
8b - Kamienie na szaniec - WSPÓŁPRACA
8c - Kamienie na szaniec - PRZYJAŹŃ
8d - Kamienie na szaniec - ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Kolejno na korytarzy zawisł model człowieka, podzielony na strefy. Każda część poświęcona była jednej wartości. Uczniowie po przeczytaniu swojego tekstu narysowali na elemencie modelu coś, co kojarzy im się z daną wartością. Po złożeniu fragmentów w całość, powstał ciekawy plakat.

Tegoroczne Zimowe czytanie zakończyło się w dniu 14 lutego, kiedy to model człowieka został uzupełniony a obok niego zawisła plansza, na której każdy mógł napisać swoimi słowami, co dla niego w życiu jest najbardziej ważne.

 


W lutym odbył się 5 konkurs czytelniczy, który polegał na rozpoznaniu, z jakiej książki pochodził podany cytat. Zwyciężczynią tego konkursu została KAROLINA PLINTA z klasy 5f. Serdecznie gratulujemy :)

 W grudniu rozwiązaliśmy 4 konkurs czytelniczy. Tym razem zadanie konkursowe polegało na wybraniu najlepszej książki na święta. To zadanie najlepiej wypełnił Krystian Jacek z 5b. Gratulujemy!


6 grudnia grupa uczniów z klas 7 wraz z panią Karoliną Pijar, miała okazję uczestniczyć w Śląskich Targach Książki w Katowicach, które odbywały się, jak co roku, w Międzynarodowym Centrum Kongresowym tuż obok Spodka. Uczniowie mogli zwiedzić halę targową, zakupić wybrane nowości książkowe, zdobyć popdpisy ulubionych autorów, bądź wziąć udział w specjalnie zorganizowanych dla młodzieży i dzieci, konkursach czytelniczych. Uczniowie wrócili z targów zadowoleni i obładowani książkowymi zakupami. To była bardzo udana wycieczka!


W dnia 4-8 listopada w naszej szkole odbyła się akcja happening "Przerwa z książką", w ramach Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom. W tym roku Tydzień ten został zorganizowany w nieco odmienny sposób. Codziennie na dużej przerwie chętni uczniowie klas starszych mogli przeczytać swoim kolegom wybrany fragment książki do mikrofonu. Do głośnego czytania wybierano najchętniej takie książki, jak "Sposób na Elfa" Marcina Pałasza, "Mikołajka i innych chłopaków" Sempre i Gościnnego, detektywistyczne przygody Lassego i Mai, czy "Zwiadowców" Johna Flanagana. Oprócz głośnego czytania można było także sfotografować się z książką, albo swoim ulubionym bohaterem literackim. Uczniowie chętnie korzystali z tej formy akcji, czego dowodem są poniższe zdjęcia, znajdujące się w galerii Happening - Przerwa z książką. Za udział w akcji pani Zuzanna Kubacz wpisała zaangażowanym osobom punkty dodatnie. Dziękujemy wszystkim za udział w akcji!


Na początku listopada rozstrzygnięto 3 konkurs czytelniczy. Tym razem zadanie konkursowe polegało na uzupełnieniu wybranych tytułów książek. Prawidłowe odpowiedzi to:
1.Dzieci z Bullerbyn
2. Harry Potter i kamień filozoficzny (ale jakikolwiek tytuł z serii o HP jest dobrą odpowiedzią)
3. Lew, czarownica i stara szafa
4. Dziennik Cwaniaczka
5. Mały Miliarder/  Mały Książę
Zwycięzcą trzeciego konkursu czytelniczego został DAWID KACZMAREK z klasy 4a. Gratulujemy :)


 Konkurs EMPIK-u "1000 powodów, by czytać"

Podobnie, jak w zeszłym roku, nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim konkursie Empiku "1000 powodów by czytać", w którym można wygrać 1000 książek do szkolnej biblioteki. Bardzo prosimy o wsparcie i oddanie głosu na nasz konkursowy plakat.

Głosować można przez aplikację Empik Go, a szczegóły konkursu znajdziecie na stronie:https://liblink.pl/tUneoaqquz.

Nasza ilustracja konkursowa powstała w oparciu o książkę W. Brucea Camerona, O psie, który wrócił do domu, czyli historię suczki Belli, mądrej psiny, która przebyła wiele kilometrów, aby wrócić do swojego ukochanego przyjaciela, Lucasa. Przygody Belli wzbudzają uśmiech, ale też wzruszają i potwierdzają fakt, iż nie ma wierniejszej istoty na świecie, nad psa. Praca konkursowa została wykonana przez Marysię, uczennicę klasy 7c.

Bardzo prosimy o wsparcie, wszelkie udostępnianie w mediach społecznościowych i reklamowanie konkursu.


Dnia 24 października grupa uczniów z klas 7 i 8 naszej szkoły wraz z panią Zuzanną Kubacz wybrała się na Międzynarodowe Targi Książki do Krakowa. Jest to największa książkowa impreza w Polsce, która trwa od czwartku do niedzieli. W Halach Targowych Expo na ulicy Galicyjskiej, można spotkać w jednym miejscu kilkuset autorów i gości zaproszonych, porozmawiać ze swoimi ulubionymi pisarzami, a także zakupić nowości książkowe po okazyjnych cenach. Nasza grupa spędziła w Krakowie cały czwartek. Uczniowie mogli przechadzać się do hali, robić książkowe lub okołoksiążkowe zakupy, wziąć udział w  konkursach, bądź skorzystać z Lotnej Czytelni. Chętne osoby mogły także zrobić sobie zdjęcie z prawdziwym Gandalfem. Spędziliśmy wspaniały dzień, pełen książkowych atrakcji!


W październiku zainteresowani uczniowie mogli wziąć udział w drugim konkursie czytelniczym. Tym razem pytanie konkursowe dotyczyło znajomości wybranych tytułów książek, a zwycięzcą okazał się MATEUSZ WEINERT z klasy 6b. Gratulujemy!


 
W dniu 9 października grupa uczniów z klas 7 wraz z panią Zuzanną Kubacz miała okazję wziąć udział w zamkniętym spotkaniu autorskim z pisarką, panią Katarzyną Ryrych, organizowanym w tyskiej Mediatece z okazji wydarzenia czytelniczego - Tyskich Dni Literatury. Autorka Króla, czyli książki będącej między innymi lekturą dla klas 7 opowiedziała młodzieży o swojej twórczości, przybliżyła tematykę swoich powieści, zaprosiła także do przeczytania najnowszych książek, których premiera nastąpi w najbliższym czasie. Pani Katarzyna Ryrych okazała się  bardzo charyzmatyczna osobą, nawiązała bardzo dobry kontakt z młodymi ludźmi, widać także, że problemy nastolatków są jej bliskie, co zresztą udowadnia w swoich książkach. Spotkanie zakończyło się możliwością zadawania pytań, zdobyciem autografu, a także wspólnym zdjęciem.

We wrześniu chętni uczniowie klas 4-8 mogli wziąć udział w pierwszym konkursie, który polegał na odgadnięciu, kto jest autorem fragmentu tekstu, i z jakiej on książki pochodzi. Konkursowym tekstem był "Harry Potter i kamień filozoficzny" J.K.Rowling, a zwyciężczynią tego konkursu okazała się MARTA KLENART z klasy 6b. Gratulujemy!


 
Nowy rok szkolny zaczynamy pełni entuzjazmu i chęci do poznawania nowych książek! Jak zwykle we wrześniu tuż obok sali nr 19 powstała gazetka tematyczna, na której znaleźć można ciekawostki związane z literaturą, zwyczajami czytelniczymi i naszymi preferencjami. Można zapisywać się już do "Gry czytelniczej", czyli całorocznego konkursu, mającego na celu wyróżnić osoby, które czytają wiele książek nie będących lekturami szkolnymi. Na gazetce pojawił się także quiz "Jaką książkę zabrałbyś na bezludną wyspę", dzięki któremu możemy poznać lepiej samych siebie. Mamy nadzieję, że i w tym roku szkolnym nasze akcje czytelnicze cieszyć się będą zainteresowaniem wielu uczniów.   
***
 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć