Nawigacja

Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

2017/2018

MODUŁ REDAGOWANY NA PODSTAWIE TEKSTÓW I ZDJĘĆ  PANI ZUZANNY KUBACZ

 

W ostatnim tygodniu maja w naszej szkole odbyła się akcja "Przyłapani na czytaniu". Miała ona na celu pokazać szerszemu gronu naszej społeczności szkolnej, że czytanie jest fajne i że czytać można wszędzie! Z pomocą Samorządu Szkolnego (klasy starsze) i świetlicy (klasy młodsze) udało się sfotografować kilka osób, które dały się przyłapać na czytaniu. Za udział w akcji uczestnicy otrzymali dodatnie punkty z zachowania.


W kwietniu uczestnicy naszego szkolnego kółka czytelniczego wraz z opiekunem, panią Zuzanną Kubacz, odwiedzili młodszych kolegów z klas I - III, czytając im fragmenty opowieści dla dzieci o tematyce patriotycznej. Głośne czytanie książki "Ignaś", autorstwa pani Wioletty Piaseckiej, którego głównym bohaterem jest Ignacy Paderewski, wspaniały kompozytor, ale też wielki polski patriota, przeplatało się z omówieniem lektury przez panią Kubacz. Wybór książki nie był przypadkowy. Rok 2018 jest bowiem jubileuszowym, jeśli chodzi o obchody stulecia odzyskania niepodległości prze Polskę. Warto więc w przystępny sposób zaprezentować dzieciom sylwetki osób, które w odzyskaniu niepodległości odegrały istotną rolę. Zajęcia zakończyły się krótką pogadanką na temat lektury, a także pokolorowaniem tematycznej kolorowanki.


***

 Dnia 25.03 odbyło się drugie spotkanie dyskusyjne naszego kółka czytelniczego, tym razem wokół książki Małgorzaty Wardy "5 sekund do IO". Spotkanie poprowadził zaproszony gość, pan Patryk Obarski, bloger, copywriter, członek grupy Śląskich Blogerów Książkowych. Pan Patryk zajmuje się pisaniem o kulturze - tworzy recenzje oraz felietony na swój blog oraz ogólnopolskie serwisy kulturalne. Dyskusja na temat książki była bardzo burzliwa, i jak ostatnio, 45 minut zajęć wydało nam się zbyt krótkim czasem, aby omówić wszystkie interesujące aspekty lektury. Dziękujemy naszemu gościowi za przybycie. Zapraszamy na kolejne spotkanie dyskusyjne, które zaplanowane jest na nowy rok szkolny.


 

***

 W marcu, uczestnicy naszego kółka czytelniczego przygotowali dla uczniów kolejny konkurs. Tym razem był to Szyfr Ottendorfa, zlokalizowany w powieści "Baśniobór". Jeśli jesteście ciekawi zadania konkursowego, znajdziecie je poniżej. Możecie spróbować swoich sił i rozpracować ten szyfr. Zwyciężczynią zabawy zorganizowanej na terenie szkoły okazała się Ingrid Śmigielska z 6e. Gratulujemy!


 

***

                     KONKURS:

Rozszyfruj wiadomość:

Szyfr Ottendorfa (szyfr książkowy) – szyfr w którym każda z liter zastępowana jest liczbami oznaczającymi jej pozycję w tekście, będącym kluczem do szyfru.

Zasada szyfrowania wygląda następująco:

12 - 1 - 8 - 3 pierwsza liczba oznacza numer strony

12 - 1 - 8 - 3 druga liczba oznacza numer linijki na stronie.

12 - 1 - 8 - 3 trzecia liczba oznacza wyraz w danej linijce.

12 - 1 - 8 - 3 czwarta liczba oznacza numer litery w wyrazie

Tekstem konkursowym jest „BAŚNIOBÓR”

                             

Weź książkę i rozszyfruj hasło. Zapisz je na karteczce, podpisz się i wrzuć karteczkę do pudełka. Nagrody czekają!

SZYFR:

86 – 1 – 1 – 5

310 – 5 – 1 – 9

321 – 1 – 1 – 1

95 – 1 – 1 – 3

175 – 3 – 1 – 3

225 – 1 – 5 – 1

89 – 1 – 7 – 10

31 – 2 – 7 – 4


 

***

  W dniu 8 marca 2018 r. w naszej szkole odbył się konkurs czytelniczy dla grup integracyjnych pt. „Nela – mała Reporterka”, zorganizowany przez p. I. Gnizę, Z. Kubacz i K.Pijar. Uczniowie naszej szkoły otrzymali do przeczytania fragment książki „Nela i skarby Karaibów”, z treści którego pisali test. Drugim zadaniem było napisanie opowiadania o swojej przygodzie w podróży po świecie (wymyślonej lub prawdziwej). Celem konkursu było wzbudzenie zainteresowania książkami o tematyce podróżniczej, przybliżających uczniom historie opowiadające o interesujących miejscach na całym świecie. Konkurs był jednym z działań w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczestnicy bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami. Dziękujemy za wspólną zabawę. Gratulujemy wszystkim uczestnikom.

I miejsce

Bartosz Szewczyk 5a

Jakub Tkaczyk 5c

Paweł Lisztwan 4a

II miejsce

Marcin Bober 5c

Franciszek Janasik 4a

Dorota Szczok 5b

III miejsce

Agata Wesołowska 6a


 

***

  Zimowa podróż wokół książek z serii „Kroniki Archeo” Agnieszki Stelmaszyk

 

Na początku marca z naszej szkole rozpoczęła się akcja "Zimowego czytania" serii podróżniczo – przygodowej dla dzieci i młodzieży, autorstwa Agnieszki Stelmaszyk „Kroniki Archeo”. Jako że tomy serii można czytać niezależnie, 17 klas z poziomu 4, 5 i 6 otrzymało losowo wybrany tom „Kronik Archeo” do przeczytania w ciągu 2-3 tygodni (każda klasa otrzyma tyle czasu, ile będzie potrzebować na przeczytanie całej książki).

W każdej klasie (4-6) został wybrany „opiekun książki”, który był odpowiedzialny za dbanie o jej stan i przekazywanie nauczycielom prowadzącym do przeczytania. Wszyscy nauczyciele prowadzący zajęcia w tej klasie (za wyjątkiem wuefistów) poinformowani zostali o akcji i poproszeni o czynny w niej udział. Dzięki takiej współpracy, klasa mogła przeczytać daną książką w ciągu parunastu dni w całości.

Podsumowaniem akcji w poszczególnych klasach odbyło się na lekcjach języka polskiego. Wybrane osoby przygotowały zestaw pytań konkursowych dla kolegów/krzyżówkę tematyczną, których to rozwiązanie przeprowadzili poloniści po zakończonej lekturze.

Klasy, które jako pierwsze ukończyły to wyzwanie to:

1. kl. 5c

2. kl. 5d

3. kl. 4f


 

***

 Od dnia 12.02 w naszej szkole ruszyła „Gra czytelnicza”, która trwać będzie do końca roku szkolnego.

Regulamin GRY CZYTELNICZEJ:

1.     W grze mogą wziąć udział wszyscy chętni uczniowie klas IV –VII Szkoły Podstawowej nr 3 im. Polskich Olimpijczyków

2.     Gra trwa od dnia 12.02 – 24.06.2018

3.     Celem gry jest przeczytanie jak największej ilość książek, nie będących lekturami szkolnymi.

4.     Zgłoszenia do konkursu będą przyjmowane na bieżąco. W sytuacji gdy uczeń przeczyta wybraną książkę zgłasza się do pani Zuzanny Kubacz i pokrótce opowiada swoje wrażenia z lektury

5.     Pani Zuzanna Kubacz przyznaje za każdą zgłoszoną książkę 1 punkt

6.     Na bieżąco będzie aktualizowana lista uczestników konkursu wraz z punktacją

7.     W czerwcu dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziane są nagrody książkowe

 

Zapraszamy do udziału wszystkich chętnych uczniów!

 


 

***

 W ostatnim tygodniu przed feriami odbyło się pierwsze spotkanie kółka dyskusyjnego, stworzonego w naszej szkole z inicjatywy pani Zuzanny Kubacz. Rozmowa toczyła się wokół powieści Marcusa Zusak „Złodziejka książek”, a na spotkaniu, oprócz uczniów, byli obecni także nauczyciele. 45 minut poświęconych na dyskusję o książce i pytania z nią związane, okazało się być zdecydowanie za krótkie. Lektura została omówiona na kilku płaszczyznach, a wiele można byłoby na jej temat jeszcze dopowiedzieć. Uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że formułę takiego spotkania dyskusyjnego koniecznie trzeba powtórzyć, więc od razu wybrano następną lekturę. Rozmowa na temat „5 sekund do IO” Małgorzaty Wardy, zaplanowana jest na przełom marca i kwietnia.


 

***

 W styczniu, tuż po powrocie z przerwy świątecznej, nasze kółko czytelnicze ogłosiło konkurs pod hasłem: „Czyj to autograf?”. Rozszyfrowanie konkursowego podpisu francuskiego autora Erica Emmanuela Schmitta, nie było chyba łatwą sprawą, ale ostatecznie prawidłową odpowiedź w tej zabawie udzieliła Dominika Wajda z IV d. Serdecznie gratulujemy!


 

***

 Tuż przed świętami dwie integracyjne klasy naszej szkoły: Va i IVa udały się do zaprzyjaźnionych placówek poczytać swoim młodszym kolegom. Klasa IV a wraz z panią Moniką Prysak wybrała się do sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 1, gdzie podzieliła się lekturami z młodszymi kolegami z klasy I. Zaprezentowali oni pierwszakom książkę Wandy Chotomskiej pt."Pięciopsiaczki". Niezwykłe przygody pięciu szczeniaczków bardzo podobały się młodszym kolegom.

Natomiast w dniu 21 grudnia klasa Va z panią Karoliną Pijar udała się do Przedszkola nr 3 im. Kota w Butach. Uczniowie podzieleni na grupy czytali swoim młodszym kolegom i koleżankom fragmenty różnych książek, chcąc w ten sposób zachęcić ich do czytania. Przedszkolaki słuchały uczniów z naszej szkoły z wielkim zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że to nie było nasze jedyne takie spotkanie i  spotkamy  się jeszcze na wspólnym czytaniu.


 

***

Do projektu "Wychowanie przez czytanie” włączyła się także klasa VI a, która wraz z wychowawczyniami, panią Felicją Wróblewską i panią Marta Walczak, na języku polskim i godzinie wychowawczej, omówiła takie wartości, jak: życzliwość, przyjaźń i szacunek. Film stworzony na podstawie zajęć, przeprowadzonych w tej klasie, można zobaczyć klikając w link: https://www.youtube.com/watch?v=_1GI__U5A50

oraz klasa VI c pod kierunkiem pani Kaczmarek przygotowała film o życzliwości, inspirowanej opowiadaniem pochodzącym ze zbioru "Gorzka czekolada", który można obejrzeć pod niniejszym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=GNxSNYOrvdQ&feature=youtu.be


 

***

 Klasa 7b wraz z panią Beata Urbacz przygotowała prezentację filmową przedstawiającą ważną wartość życiową: życzliwość. Filmik można obejrzeć tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=-qrVDbWor58&feature=youtu.be 

Dodatkowo, prezentacja filmowa klasy 7b otrzymała WYRÓŻNIENIE w ogólnopolskim projekcie "Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości". W konkursie wzięło udział 260 szkół z całej Polski. GRATULUJEMY!!!


 

***

 Nasza szkoła od października do grudnia brała udział w projekcie Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”, skierowanym do uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych. W projekt zaangażowały się klasy 7b pod kierunkiem pani Beatu Urbacz, 6a wraz z panią Felicją Wróblewską oraz VIc wraz z panią Eweliną Kaczmarek, realizując wybrane treści na lekcjach języka polskiego i godziny wychowawczej.

Celem programu jest promocja czytelnictwa i wartościowej literatury oraz wspieranie rozwoju moralnego młodzieży, a pomocną w tym jest książka „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". 

Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych oraz stworzyli krótkie filmiki prezentujące wybrane przez siebie wartości.


 

***

 Dnia 10.11.2017 uczestnicy kółka czytelniczego wraz z panią Zuzanną Kubacz wzięli udział w kolejnej książkowej imprezie: pierwszym dniu Śląskich Targów Książki w Katowicach. Śląskie TK od trzech lat organizowane są w nowym miejscu Międzynarodowym Centrum Kongresowym w sąsiedztwie Spodka, a nowa hala dostarcza więcej miejsca wystawcom i zwiedzającym, dlatego też TK oferowały naprawdę bogatą ofertę książek i ciekawych wydarzeń literackich. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Arturem Pacułą, autorem młodzieżowej książki „Gdzie jest skrzynia z karabinami?”, której akcja rozgrywa się w Katowicach i ma związek z historią Śląska. Autor opowiadał o nowych pomysłach na fabułę dla swoich książek, o pracy pisarza i swoich pasjach. Dzieciaki zadawały mnóstwo ciekawych pytań, czynnie angażując się w spotkanie. Drugim, obowiązkowym punktem programu TK dla naszych uczniów był panel dyskusyjny dla młodzieży „Bookworms, czyli o czytaniu w XXI wieku”, przeprowadzony przez Śląskich Blogerów Książkowych. Dyskutowano o tym, że czytanie jest fajne, warto promować czytelnictwo, a także o tym, jak młodzież sama może zachęcać rówieśników do czytania. Dla aktywnych uczestników panelu przewidziane były upominki książkowe, więc nasza grupa uczniów nie wyszła z pustymi rękami.

Oprócz spotkań zorganizowanych, na TK uczniowie mogli pozwiedzać halę, zrobić zakupy książkowe, zagrać w prezentowane planszówki, zdobyć podpisy ulubionych autorów bądź wymienić się książkami na stoisku Śląskich Blogerów Książkowych. To był bardzo udany dzień!

      


 

***

 W czwartek dnia 26 października, grupa uczestników kółka czytelniczego z klas 6 i 7 wraz z panią Zuzanną Kubacz miała okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Impreza ta planowo trwa aż 4 dni (od czwartku do niedzieli), z czego uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć, jak wygląda pierwszy dzień targowy. Dzieciaki po raz pierwszy mogły na żywo obejrzeć tę największa imprezę czytelniczą w Polsce, przejść się po hali targowej EXPO i poczuć wyjątkową atmosferę wszechobecnych książek. Krakowskie Targi Książki zgromadziły bardzo wielu wydawców, którzy prezentowali zarówno nowości wydawnicze, jak i ofertę książkową w promocyjnych cenach. Uczniowie mogli zakupić interesujące ich propozycje, a także zaopatrzyć się w gadżety okołoksiążkowe. Czwartek spędzony pod hasłem literatury okazał się wspaniałą przygodą!  

  

  


 

***

 Po zakończeniu Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom odbył się kolejny konkurs, zorganizowany przez nasze kółko czytelnicze. Tym razem konkurs polegał na rozwiązaniu krzyżówki ze znajomości czytanej przez cały tydzień lektury „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. W zabawie tej zwyciężyła Julka Wróbel z kl.5c. Gratulujemy!


 

***

 W dniach 23-27.10 w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym Tydzień Głośnego Czytania. Podobnie, jak w czerwcu zeszłego roku, w sali nr 19 na dwóch dużych przerwach, chętni nauczyciele czytali głośno uczniom wybraną na tę okoliczność książkę. Tym razem wybrana została lektura „Afryka Kazika” autorstwa pana Łukasza Wierzbickiego, która została w tym czasie w całości przeczytana. Za kulturalne uczestnictwo w akcji można było każdorazowo zdobyć pieczątkę do specjalnej legitymacji, natomiast za 3 pieczątki uczeń otrzymywał dodatni punkt do zachowania. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym uczniom za udział w akcji. Na kolejną zapraszamy już w czerwcu!

 


 

***

 W październiku nasza szkoła wzięła udział w konkursie fotograficznym Empiku „Tysiąc powodów by czytać”, w którym można było wygrać 1000 książek do szkolnej biblioteki. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie zdjęcia stylizowanego na okładkę książki dla dzieci i młodzieży. Wybraliśmy okładkę „Najfutbolniejszych. Tajemnica śpiących sędziów” Roberto Santiago, a w wykonaniu zdjęcia wzięła udział klasa 5c z panem Piotrem Wajdą, w roli śpiącego sędziego. Aby wygrać, musieliśmy zebrać jak największą ilość głosów. Niestety nie udało się nam wygrać w tym konkursie, ale o naszym zgłoszeniu napisały lokalne media cytują nas na swoich stronach internetowych:

Inspiracją do wykonania zdjęcia konkursowego była dla nas okładka książki "Najfutbolniejsi. Tajemnica Śpiących Sędziów" R.Santiago. Sport w naszej szkole jest bardzo ważnym elementem, w czym utwierdza nas motto: Citius-Altius-Fortius (łac. „szybciej, wyżej, silniej”), pomaga nam pokonywać słabości, kształtuje hart ducha, buduje w nas wytrwałość. Podobnie, jak bohaterowie "Najfutbolniejszych" nie poddajemy się bez walki i przestrzegamy zasad fair - play, nie tylko podczas gry w piłkę. Rolę "śpiącego sędziego" brawurowo zagrał pan wuefista, a w piłkarską drużynę wcielili się uczniowie klasy 5c. Zuzanna Kubacz


 

***

 Na dobry początek zorganizowaliśmy konkurs wiedzowy pod hasłem: „Dopasuj autora do tytułu książki”. Prawidłowe odpowiedzi należało wrzucać do pudełka znajdującego się obok gazetki naszego kółka czytelniczego. Pierwszy konkurs wygrała Nikola Kulig z 7b – bezbłędnie rozwiązując to zadanie.


 

***

   Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

 

Już od pierwszych dni września nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania Fundacji ABCXXICPCD. Nasze prace rozpoczęliśmy od założenia kółka czytelniczego dla klas starszych, które działa pod kierunkiem pani Zuzanna Kubacz. Nasza grupa od razu wzięła się do roboty i stworzyła gazetkę tematyczną, która promuje czytelnictwo w naszej szkole, a także pokazuje dzieciom, że czytanie może być fajną przygodą i może sprawiać autentyczną przyjemność.

Na tablicy znalazły się
- „polecanki” uczniów, czyli książka, jaką ostatnio uczniowie przeczytali i chcieliby polecić swych kolegom

- „polecanki nauczycieli” czyli informacje o książkach, jakie czytają nauczyciele w danej chwili, a także jakie tytuły z zakresu literatury młodzieżowej polecają uczniom

- miejsce, gdzie uczniowie mogą się swobodnie wypowiedzieć i napisać na wolnej przestrzeni, dlaczego lubią czytać lub podzielić się ciekawymi informacjami o książkach

- na tablicy znajdują się także „książki dnia” czyli polecane przez uczestników naszego kółka ciekawe tytuły, które warto pokazać szerszej grupie odbiorców

- część konkursowa, czyli miejsce, gdzie cyklicznie pojawiać się będą zadania konkursowe, wraz ze skrzynią, do której można wrzucać odpowiedzi

Materiały na tablicy są stale uaktualniane, a my zapraszamy do zapoznania się z nimi. Gazetka znajduje się obok sali 19.


 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć