Nawigacja

Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

2017/2018

MODUŁ REDAGOWANY NA PODSTAWIE TEKSTÓW I ZDJĘĆ  PANI ZUZANNY KUBACZ

 

 

     Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

 

Już od pierwszych dni września nasza szkoła aktywnie włączyła się w działania Fundacji ABCXXICPCD. Nasze prace rozpoczęliśmy od założenia kółka czytelniczego dla klas starszych, które działa pod kierunkiem pani Zuzanna Kubacz. Nasza grupa od razu wzięła się do roboty i stworzyła gazetkę tematyczną, która promuje czytelnictwo w naszej szkole, a także pokazuje dzieciom, że czytanie może być fajną przygodą i może sprawiać autentyczną przyjemność.

Na tablicy znalazły się:
- „polecanki” uczniów, czyli książka, jaką ostatnio uczniowie przeczytali i chcieliby polecić swych kolegom,

- „polecanki nauczycieli” czyli informacje o książkach, jakie czytają nauczyciele w danej chwili, a także jakie tytuły z zakresu literatury młodzieżowej polecają uczniom,

- miejsce, gdzie uczniowie mogą się swobodnie wypowiedzieć i napisać na wolnej przestrzeni, dlaczego lubią czytać lub podzielić się ciekawymi informacjami o książkach,

- na tablicy znajdują się także „książki dnia” czyli polecane przez uczestników naszego kółka ciekawe tytuły, które warto pokazać szerszej grupie odbiorców,

- część konkursowa, czyli miejsce, gdzie cyklicznie pojawiać się będą zadania konkursowe, wraz ze skrzynią, do której można wrzucać odpowiedzi.

Materiały na tablicy są stale uaktualniane, a my zapraszamy do zapoznania się z nimi. Gazetka znajduje się obok sali 19.

***

 

 Na dobry początek zorganizowaliśmy konkurs wiedzowy pod hasłem: „Dopasuj autora do tytułu książki”. Prawidłowe odpowiedzi należało wrzucać do pudełka znajdującego się obok gazetki naszego kółka czytelniczego. Pierwszy konkurs wygrała Nikola Kulig z 7b – bezbłędnie rozwiązując to zadanie.

 ***

 

 W październiku nasza szkoła wzięła udział w konkursie fotograficznym Empiku „Tysiąc powodów by czytać”, w którym można było wygrać 1000 książek do szkolnej biblioteki. Warunkiem udziału w konkursie było wykonanie zdjęcia stylizowanego na okładkę książki dla dzieci i młodzieży. Wybraliśmy okładkę „Najfutbolniejszych. Tajemnica śpiących sędziów” Roberto Santiago, a w wykonaniu zdjęcia wzięła udział klasa 5c z panem Piotrem Wajdą, w roli śpiącego sędziego. Aby wygrać, musieliśmy zebrać jak największą ilość głosów. Niestety nie udało się nam wygrać w tym konkursie, ale o naszym zgłoszeniu napisały lokalne media cytują nas na swoich stronach internetowych:

Inspiracją do wykonania zdjęcia konkursowego była dla nas okładka książki "Najfutbolniejsi. Tajemnica Śpiących Sędziów" R.Santiago. Sport w naszej szkole jest bardzo ważnym elementem, w czym utwierdza nas motto: Citius-Altius-Fortius (łac. „szybciej, wyżej, silniej”), pomaga nam pokonywać słabości, kształtuje hart ducha, buduje w nas wytrwałość. Podobnie, jak bohaterowie "Najfutbolniejszych" nie poddajemy się bez walki i przestrzegamy zasad fair - play, nie tylko podczas gry w piłkę. Rolę "śpiącego sędziego" brawurowo zagrał pan wuefista, a w piłkarską drużynę wcielili się uczniowie klasy 5c. Zuzanna Kubacz

***

 W dniach 23-27.10 w naszej szkole odbył się pierwszy w tym roku szkolnym Tydzień Głośnego Czytania. Podobnie, jak w czerwcu zeszłego roku, w sali nr 19 na dwóch dużych przerwach, chętni nauczyciele czytali głośno uczniom wybraną na tę okoliczność książkę. Tym razem wybrana została lektura „Afryka Kazika” autorstwa pana Łukasza Wierzbickiego, która została w tym czasie w całości przeczytana. Za kulturalne uczestnictwo w akcji można było każdorazowo zdobyć pieczątkę do specjalnej legitymacji, natomiast za 3 pieczątki uczeń otrzymywał dodatni punkt do zachowania. Dziękujemy wszystkim zainteresowanym uczniom za udział w akcji. Na kolejną zapraszamy już w czerwcu!

 

***

 Po zakończeniu Tygodnia Głośnego Czytania Dzieciom odbył się kolejny konkurs, zorganizowany przez nasze kółko czytelnicze. Tym razem konkurs polegał na rozwiązaniu krzyżówki ze znajomości czytanej przez cały tydzień lektury „Afryka Kazika” Łukasza Wierzbickiego. W zabawie tej zwyciężyła Julka Wróbel z kl.5c. Gratulujemy!

***

  W czwartek dnia 26 października, grupa uczestników kółka czytelniczego z klas 6 i 7 wraz z panią Zuzanną Kubacz miała okazję uczestniczyć w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Impreza ta planowo trwa aż 4 dni (od czwartku do niedzieli), z czego uczniowie naszej szkoły mogli zobaczyć, jak wygląda pierwszy dzień targowy. Dzieciaki po raz pierwszy mogły na żywo obejrzeć tę największa imprezę czytelniczą w Polsce, przejść się po hali targowej EXPO i poczuć wyjątkową atmosferę wszechobecnych książek. Krakowskie Targi Książki zgromadziły bardzo wielu wydawców, którzy prezentowali zarówno nowości wydawnicze, jak i ofertę książkową w promocyjnych cenach. Uczniowie mogli zakupić interesujące ich propozycje, a także zaopatrzyć się w gadżety okołoksiążkowe. Czwartek spędzony pod hasłem literatury okazał się wspaniałą przygodą!  

  

  

***

 

 Dnia 10.11.2017 uczestnicy kółka czytelniczego wraz z panią Zuzanną Kubacz wzięli udział w kolejnej książkowej imprezie: pierwszym dniu Śląskich Targów Książki w Katowicach. Śląskie TK od trzech lat organizowane są w nowym miejscu Międzynarodowym Centrum Kongresowym w sąsiedztwie Spodka, a nowa hala dostarcza więcej miejsca wystawcom i zwiedzającym, dlatego też TK oferowały naprawdę bogatą ofertę książek i ciekawych wydarzeń literackich. Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu autorskim z panem Arturem Pacułą, autorem młodzieżowej książki „Gdzie jest skrzynia z karabinami?”, której akcja rozgrywa się w Katowicach i ma związek z historią Śląska. Autor opowiadał o nowych pomysłach na fabułę dla swoich książek, o pracy pisarza i swoich pasjach. Dzieciaki zadawały mnóstwo ciekawych pytań, czynnie angażując się w spotkanie. Drugim, obowiązkowym punktem programu TK dla naszych uczniów był panel dyskusyjny dla młodzieży „Bookworms, czyli o czytaniu w XXI wieku”, przeprowadzony przez Śląskich Blogerów Książkowych. Dyskutowano o tym, że czytanie jest fajne, warto promować czytelnictwo, a także o tym, jak młodzież sama może zachęcać rówieśników do czytania. Dla aktywnych uczestników panelu przewidziane były upominki książkowe, więc nasza grupa uczniów nie wyszła z pustymi rękami.

Oprócz spotkań zorganizowanych, na TK uczniowie mogli pozwiedzać halę, zrobić zakupy książkowe, zagrać w prezentowane planszówki, zdobyć podpisy ulubionych autorów bądź wymienić się książkami na stoisku Śląskich Blogerów Książkowych. To był bardzo udany dzień!

      

***

 

 Nasza szkoła od października do grudnia brała udział w projekcie Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. „Wychowanie przez czytanie – z książką w świat wartości”, skierowanym do uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych. W projekt zaangażowały się klasy 7b pod kierunkiem pani Beatu Urbacz, 6a wraz z panią Felicją Wróblewską oraz VIc wraz z panią Eweliną Kaczmarek, realizując wybrane treści na lekcjach języka polskiego i godziny wychowawczej.

Celem programu jest promocja czytelnictwa i wartościowej literatury oraz wspieranie rozwoju moralnego młodzieży, a pomocną w tym jest książka „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". 

Pod opieką nauczycieli uczniowie omawiali istotę i skutki stosowania bądź zaniechania poszczególnych wartości moralnych oraz stworzyli krótkie filmiki prezentujące wybrane przez siebie wartości.

***

 

 Klasa 7b wraz z panią Beata Urbacz przygotowała prezentację filmową przedstawiającą ważną wartość życiową: życzliwość. Filmik można obejrzeć tutaj:  https://www.youtube.com/watch?v=-qrVDbWor58&feature=youtu.be 

Dodatkowo, prezentacja filmowa klasy 7b otrzymała WYRÓŻNIENIE w ogólnopolskim projekcie "Wychowanie przez czytanie - z książką w świat wartości". W konkursie wzięło udział 260 szkół z całej Polski. GRATULUJEMY!!!

***

 

 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć