Nawigacja

Cała Polska Czyta Dzieciom, czyli „Czytanie w Trójce jest fajne!”

2018/2019, klasy 4-8

MODUŁ REDAGOWANY NA PODSTAWIE TEKSTÓW I ZDJĘĆ  PANI ZUZANNY KUBACZ

 
 

  W listopadzie i grudniu uczniowie klas 1 - 3 naszej szkoły mieli możliwość wysłuchania opowieści patriotycznej, w oparciu o książki pani Wioletty Piaseckiej "Ignaś i Faustynka". Zajęcia poprowadziła pani Zuzanna Kubacz, czytając dzieciom fragmenty książek oraz opowiadając pokrótce, jaką rolę w odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości odegrali bohaterowie obu historyjek: Ignacy Jan Paderewski oraz Faustyna Mokrzycka. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali fragmentów książki, a później bardzo angażowali się w dyskusję. Na koniec pokolorowali tematyczną kolorowankę oraz zrobili sobie wspólne zdjęcie.

 


22 listopada w naszej szkole odbyły się warsztaty promujące czytelnictwo dla klas 6 - 7 o tytule "Bookworms, czyli o czytaniu w XXI wieku". Gościem zaproszonym, który poprowadził spotkanie był pan Patryk Obarski, bloger i copywriter, który opowiedział o tym, jak to faktycznie jest z tym czytaniem książek w dzisiejszych czasach. Na konkretnych przykładach wskazywał, że czytanie może być fajną formą rozrywki i spędzania wolnego czasu, może też łączyć ludzi o podobnych zainteresowaniach. Nasi uczniowie również udzielali się w dyskusji, wypowiadając swoje opinie na temat czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za przybycie i pokazanie, że nawet w otoczeniu nowych mediów, książka nadal może być atrakcyjna. Zuzanna Kubacz

 


W pierwszym tygodniu listopada w naszej szkole odbył się Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. W akcji tej wzięli udział uczniowie klas 4 - 6, a czytającymi na głos osobami, byli nauczyciele. W czasie trwania tego tygodnia przeczytaliśmy całą książkę pt. "Pomolowana historia" autorstwa pana Kazimierza Szymeczko. Wydarzenie zgromadziła sporo chętnych, którzy za kulturalny udział w wydarzeniu mogli otrzymać pieczątki do czytelniczej legitymacji. Za trzy pieczątki organizator akcji, czyli pani Zuzanna Kubacz wpisywała punkty dodatnie do zachowania.


Dnia 26.10 grupa uczestników kółka czytelniczego wraz z panią Zuzanną Kubacz udała się do Krakowa na największą czytelniczą imprezę, czyli Międzynarodowe Targi Książki, odbywające się w Halach Expo. Uczniowie naszej szkoły mogli zapoznać się z nowościami wydawniczymi, zrobić zakupy książkowe po okazyjnych cenach, a także wziąć udział w spotkaniu czytelniczym z panią Anniką Lindgren, wnuczką słynnej pisarki dla dzieci, Astrid Lindgren. Pani Annika opowiadała słuchaczom, jaką babcią była Astrid, jakie książki czytała swym wnukom, a także jakie książki swej słynnej babci, lubi najbardziej.  To był niezapomniany, pełen wrażeń, dzień.

  


W październiku kółko czytelnicze ogłosiło kolejny konkurs. Tym razem sprawdzano spryt uczestników oraz zdolności rozpoznania, jaki autor kryje się za autografem zapisanym w książce. Zwyciężczynią konkursu okazała się Milena Rumpel z klasy 5f, której serdecznie gratulujemy :)


Dnia 12 października grupa uczestników kółka czytelniczego wraz z panią Zuzanną Kubacz miała okazję wybrać się na Śląskie Targi Książki do Katowic, które od kilku ostatnich lat organizowane są w Międzynarodowym Centrum Kongresowym koło Spodka. Naszym głównym celem przybycia na targi był udział w panelu dyskusyjnym, skierowanym dla młodzieży, prowadzonym przez Patryka Obarskiego, przedstawiciela Śląskich Blogerów Książkowych, na temat czytelnictwa, a także adaptacji i ekranizacji tworzonych na podstawie książek. Część naszej grupy czynnie angażowała się w dyskusję, dzięki czemu została nagrodzona upominkami książkowymi. Po panelu dyskusyjnym można było wziąć udział w konkursach organizowanych przez księgarnię Tak Czytam i również wygrać książkowe nagrody. Poza tym uczniowi mieli okazję spotkać się z wielu znanymi autorami, poprosić o wpisy do książek, bądź zakupić interesujące ich pozycje. Mogli wziąć udział także w wymianie książek organizowanej przez Śląskich Blogerów Książkowych bądź posłuchać prelekcji literackich wygłaszanych na scenie głównej. Z targów wszyscy wróciliśmy zadowoleni i obładowani zakupami książkowymi.

  


  W październiku uczniowie klasy 6c wraz z wychowawczyniami, panią Beatą Durską i panią Zuzanną Kubacz oraz uczestnicy kółka czytelniczego mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach literackich organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Tematyka zajęć oscylowała wokół książek o tematyce patriotycznej a także tych, związanych z walką o niepodległość. Lektura omawianą przede wszystkim była "Mirebelka" Cezarego Harasimowicza. Dziękujemy pani Agnieszce Wróbel za zaproszenie do MBP i przygotowanie dla nas tak ciekawych zajęć.


Podobnie, jak w zeszłym roku, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie Empiku 1000 powodów by czytać, w którym można wygrać 1000 książek do szkolnej biblioteki. W związku z  tym, bardzo prosimy o oddanie głosu na nasz konkursowy plakat.

Głosować można na stronie Empiku: https://www.empik.com/biblioteki/zaglosuj
wpisując w okienko szukaj nazwę Mikołów. W głosowaniu trzeba podać mail, na który przychodzi link zwrotny. Można głosować z kilku kont, ale z każdego raz dziennie. Bardzo proszę o wsparcie, wszelkie udostępnianie w mediach społecznościowych i reklamowanie konkursu.

Tekst reklamujący nasz plakat brzmi następująco: W naszej szkole prężnie działa kółko czytelnicze, którego głównym celem jest uświadamianie uczniom, że czytanie nie musi być przykrym i nudnym obowiązkiem, a może być świetną zabawą i sprawiać autentyczną radość. Zajęcia pokazują, że obcowanie z książkami jest fajne, a dzięki czytelniczej pasji można poznać wielu ciekawych ludzi, którzy spędzają czas w podobny do naszego sposób. Stąd też do plakatu wybraliśmy ten, a nie inny cytat, jednocześnie zachęcając niezdecydowanych, aby do nas dołączyli! Na chwilę obecną nasza szkoła uzyskała ponad 400 głosów! Prosimy o więcej!


cool Pierwszym konkursem ogłoszonym przez nasze kółko czytelnicze było zadanie Dopasuj autora do tytułu książki. Z konkursem tym poradził sobie wyśmienicie Franek Gołąbek z klasy 4b, otrzymując w nagrodę okołoksiążkowe upominki.


Nasze kółko czytelnicze zaczyna nowy rok szkolny 2018/2019 z nową energią i zapałem. Pierwsze tygodnie września poświęciliśmy na przygotowanie materiałów promujących czytelnictwo, którymi możemy podzielić się z innymi uczniami naszej szkoły. Wykonaliśmy gazetkę tematyczną, na której znalazły się informacje o uczestnikach naszego kółka, polecane przez uczniów książki, z którymi zapoznali się w czasie wakacji, polecanki nauczycieli, Gra Czytelnicza, działająca na podobnych zasadach, jak w zeszłym roku, a także pierwszy konkurs. Mamy nadzieję, że i w tym roku szkolnym w nasze czytelnicze akcje zaangażuje się jak najwięcej chętnych.


 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków
  ul. ks. bpa Wł. Bandurskiego 1
  43-190 Mikołów
 • 782 977 951

  32 226-22-06

  sekretariat wew.12
  świetlica wew.18
  pedagog wew.25
  psycholog wew.23
  logopeda wew.24
  biblioteka wew.20
  portiernia wew.17
  pielęgniarka wew.16

Galeria zdjęć