Podsumowanie projektu OPEN YOUR MIND w ramach programu unijnego ERASMUS PLUS.

W dniach 13.01.2020 – 24.01.2020 odbyłyśmy w szkole ETI, na Malcie, szkolenie Technology Enchanced Learning (TEL), którego głównym zadaniem było włączenie szeroko pojętych technologii informacyjno-komunikacyjnych w nauczanie języka obcego – w naszym przypadku języka angielskiego. Kurs wybrałyśmy z szerokiej gamy szkoleń, jakie oferowała w/w szkoła. Będąc nauczycielkami z wieloletnim stażem, obserwując, jak ważną rolę w życiu współczesnego, młodego człowieka odgrywa cyfryzacja życia w każdej dziedzinie, postanowiłyśmy wzbogacić swój warsztat pracy o narzędzia, które pomogą nam nauczyć naszych wychowanków, jak wykorzystywać komputery i internet do nauki, a w konsekwencji w późniejszych latach do uczestnictwa w rozwoju cywilizacyjnym, społecznym i gospodarczym. wdrożą

Kurs był prowadzony przez utalentowanego nauczyciela – człowieka orkiestrę – dosłownie i w przenośni – pana Mario Cordina (http://anidroc.blogspot.com/ ). Jako nauczyciel akademicki, szkoleniowiec oraz muzyk wielokrotnie odnosił się do tego, jak wykorzystuje internet, komputer i tablicę multimedialną w swojej pracy. Mario Cordina jest popularyzatorem metody CLIL (Content and Language Integrated Learning), która dotyczy zintegrowanego kształcenia przedmiotowo – językowego opartego na jednoczesnym przekazywaniu treści z dziedziny nauczanych przedmiotów i elementów języka obcego. Metoda CLIL jest rekomendowana przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej.

Podczas dwutygodniowego kursu poznałyśmy niezliczoną ilość aplikacji. Nauczyłyśmy się prowadzić własną stronę internetową oraz bloga. Te popularne narzędzia mogą być wykorzystane przez nauczyciela jako zbiór materiałów na poszczególne zajęcia, który możemy mieć pod ręką w każdej chwili – jedyny warunek to dostęp do internetu i komputera. Wiemy również, jak przycinać filmy wideo i w jaki sposób wykorzystywać je do naszej pracy. To wszystko z pewnością uatrakcyjni nasze zajęcia i ułatwi uczniom przyswajanie wiedzy.

Jako że nie samą edukacją człowiek żyje, w wolnych chwilach zwiedzałyśmy ten maleńki kraj. Malta jest urokliwą wyspą, pełną miejsc zapierających dech w piersiach – takich jak np. Gozo, Comino, Birgu, Dingli Cliffs, Blue Grotto czy Popeye Village. Nie sposób jednak było wszystko zobaczyć. Jest to miejsce, do którego zdecydowanie warto jeszcze raz wrócić - zarówno ze względu na walory turystyczne, jak i edukacyjne.

Ewelina Kaczmarek oraz Izabela Poloczek

nauczycielki języka angielskiego w SP3 Mikołów

Nasza szkoła bierze udział w projekcie finansowanym ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus +.

Tytuł projektu: Open your mind, change yourself and work across boundaries! Otwórz umysł, zmień siebie i pracuj ponad granicami!

Beneficjent: Konsorcjum w którego skład wchodzą: Gmina Mikołów oraz SP3, SP4, SP5, SP6, SP7, SP8, SP10, SP12, P9, P10